Beebi massaaž

Tunnustatud lastearst Dr Adik Levin on palju rääkinud ning kirjutanud nahk-naha-kontaktist vanema (üldjuhul ema) ja lapse vahel ning selle positiivsest mõjust sünnitusjärgses faasis. Vanemate ja lapse vaheline puudutuste keeles suhtlemisel on oluline roll lapse arengus ning Dr Levini sõnade kohaselt on beebi nahk omamoodi teletaip, mis ühendab kõiki keha organeid ja süsteeme ümbritseva maailmaga.

Julgustame kõiki vanemaid jagama enda armastust ja hoolivust lapse vastu ka puudutuste kaudu. Üheks heaks valikuks siinkohal ongi massaaž.

Ettevalmistused massaažiks

Massaaž on kvaliteetaeg Sinule ja lapsele, seega proovi leida lapse päevast rütmi arvestades aeg, mil ta on heas tujus ja rahulik.  Ennetavalt võid panna enda telefoni hääletuks või hoopis välja lülitada. Võiks vältida massaaži tegemist vahetult pärast lapse toitmist, aga samas ei tohiks tühi kõht häirida last massaaži ajal. Kui soovid, et laps pärast massaaži kergemini uinuks, võid kasutada toas juba massaaži ajal mahedamat valgustust. Samuti võib massaaži planeerida kohe pärast vanni, kuna soe vesi on pisikese lihaseid juba eelnevalt natukene lõõgastanud. Kindlasti jälgi, et ruum, kus Sa lapsega tegelema hakkad, oleks soe (seda eriti, kui laps on just vannist tulnud). Meeleolu loomiseks võid kasutada rakulikku taustamuusikat või lapsele laulda.

Beebide massaaži saab teha põrandal, voodis või süles, oluline on, et valitud koht oleks Sulle ja lapsele mugav ning turvaline.

Pane käepärast käterätik või beebitekk, millega last vajadusel katta. Abiks on kindlasti ka kuivad salvrätikud, et vajadusel eemaldada üleliigne õli või kinni püüda mõni purskkaev (poiste puhul eriti).

Üldiselt saab massaaži teha nö kuivalt, aga meie soovitame kasutada massaažiõli või –kreemi, kuna beebi nahk on väga tundlik ning otsene nahk-naha kontaktis hõõrumine võib Sinu last hoopis ärritada.

Millist massaažiõli või –kreemi valida?

Massaažiks on hea kasutada külmpressitud alusõli. Külmpressitud õlid sisaldavad nahale kasulikke mineraalaineid, rasvlahustuvaid vitamiine ja rasvhappeid. Kuni 1-aastase lapse puhul on hea kasutada magusmandli- või jojobaõli, millele võib soovi korral lisada väikses koguses nisuiduõli.

Massaaži on võimalik teha ka hea kehakreemiga. Hästi sobib kreem, milles on  suurem alusõlide sisaldus – see teeb kreemi nö hästi masseeritavaks. Oluline on silmas pidada, et kreem oleks koostiselt beebile sobiv. Mida vähem on kreemis keeruliste nimedega koostisosi, seda parem. Veel parem, kui neid seal üldse ei oleks. Kreemiga tehtav beebimassaaž võib olla heaks leevenduseks kuiva nahaga beebidele.

Läbi naha imendub inimese organismi üsna suurel määral ainetest, mida nahale kanname – umbes 60%. Seetõttu on alati mõistlik eelistada puhtaid looduslike  õlisid ja kreeme (kui need sobivad ja ei põhjusta ärritust/allergilist reaktsiooni) nii beebile kui ka endale.

Üldisemad põhimõtted beebimassaaži puhul

Kuigi kasutame terminit “massaaž”, siis tegelikult surve, mida kasutada väikelast masseerides, on õrn ning pigem sarnaneb silitustele. Ettekujutuse saamiseks võiks seda surve tugevust kirjeldada täiskasvanule tuttavalt ihupiima või kreemi kehasse määrimisena. Kindlasti ei tohiks avaldada sellist tugevat survet, nagu täiskasvanute massaažis, see võib pisikestele lihastele hoopis haiget teha.

Soovitame alustada jalgade massaažist, kuna jalad on mõne teise kehapiirkonnaga võrreldes vähem tundlikud ning samuti on Sul beebi jalgu masseerides mugav hoida pilkkontakti. Nii saate suhelda ning samaaegselt koostööd harjutada. Ole kannatlik, alguses võib harjutamine tiba aega võtta, sest need väikesed jalad tahavad siputada.

Massaaži tehes on Sinu liigutuste suund südame poole, mis tähendab, et jalgu masseerides tee silitusi varvastest reie suunas, kätel sõrmedest õla poole. Kõhul kasuta kellaosuti suunas ringseid liigutusi ja seljal liigu suunaga pepust pea poole. Kõhtu masseerides ole eriti õrn.

Massaaži surve osas soovitame tähelepanelikud olla beebi liigeste piirkonnas, kuna Sinu lapse liigesed alles arenevad. Tulenevalt on imikule massaaži tehes parem käed väga kergelt liigestest lihtsalt üle libistada ning selles piirkonnas survet üldse mitte kasutada.

Kui muretsed, et Sa ei tea uhkeid massaaživõtteid, siis tea, et lapsega südamest jagatud puudutustel on imeline vägi. Naudi seda, mida teed ja nii naudib seda kindlasti ka Sinu väikene ime!

Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.

Teksti koostasid Eliia Laats ja Monika Mets FysioPai füsioterapeudid ning Reelika Kõiv, Rosee Natural  OÜ esindaja.

Kutsu füsioterapeut koju