Ohumärgid beebi arengus (0-3 elukuu)

Mida jälgida beebi arengus esimesel kolmel elukuul ehk punased lipukesed vol 1..

Kuigi iga laps on erinev ning areneb omas tempos, on oluline teada, milliste ohumärkide ilmnemisel peaks nõu pidama arsti või füsioterapeudiga.

Umbes kolmanda elukuu paiku suudab Sinu beebi juba ise arvamust avaldada, olgu see protest, mis väljendub nutuga, rõõmus naerukilge või vahva puristamine. Laps reageerib ka, kui teda nimepidi kõnetada ning beebiga rääkides suudab pisike ilmakodanik silmsidet hoida. Kolmanda elukuu lõpuks võiks beebi olla suuteline ennast kõhuli asendis paar minutit hoidma, jälgi, et beebi küünarnukid oleksid kõverdatud. Mõni beebi on selgeks saanud ka seljalt küljele pööramise, kuid kindlasti ei ole see veel oskus, mis peaks olema omandatud. Selili asendis saadab jutustamist käte ja jalgade usin töö. Lapsed on kolmandaks elukuuks selgeks saanud ka haaramise alused ning käed on enamasti rusikast lahti.

Siin on mõned punased lipukesed, mis võivad ilmneda esimesel kolmel elukuu ning millele tuleks tähelepanu pöörata ja vajadusel konsulteerida perearsti või füsioterapeudiga:

  • beebi ei hoia teda kõnetades pilkkontakti
  • beebi käed on tugevalt rusikas (ka magamise ajal)
  • beebi jalad on pinges (nö viskab end pulgaks, ristab jalgu) ning ta liigutab neid vähe
  • selili asendis on beebi pea sageli kuklas (vaatab nö üle pea või sirutab end lausa sillaasendisse)
  • beebi eelistab vaadata ainult ühele poole ning teisele poole keerab pead harva (ilmneb tihti ka magades)
  • beebi ei suuda kõhuli asendis pead tõsta ega hoida, keeldub kõhuli asendis olemisest

Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid