Teine elukuu – haaramise kujunemine

Teisel elukuul on laps aina sotsiaalsem, näiteks tunneb ta ära ja reageerib oma vanemate häälele. Sageli väljendavad lapsed heameelt suure naeratusega, eriti kui keegi pühendab aega nendega suhtlemisele ja tegelemisele. Kindlasti võiksite lapsega rääkides talle silma vaatama ning anda talle aega teie nägu uurida ja häält kuulata. Lisaks vanemate häälele on lapsele tugev stiimul ka valgus ning muu ruumis toimuv, mis köidab lapse tähelepanu. Seega jälgi näiteks seda, kuidas paikneb lapse voodi akna, televiisori või teie enda voodi suhtes. Vajaduse pane last voodisse kord üht, kord teist pidi, et vältida vaatamiseelistuse kujunemist ühele poolele.

Teisel elukuul on beebi liigutusliku arengu puhul märgata, et mõned sünnijärgsed refleksid hakkavad asenduma tahtlike liigutustega. Näiteks võib selili mängiv väikelaps juhuslikult haarata mõnest sobiva suurusega mänguasjast, sellega toimetada ja pisut hiljem haarde vabastada. Aegamisi hakkab arenema kontroll lihaste üle ning samuti koostöö käte ja silmade vahel. Siinkohal saad beebile abiks olla, kui veedad temaga aega mängides ja tema käsi silitades. Kahekuusel lapsel võivad sõrmed olla kõvasti rusikas, aga edasise haaramisoskuse omandamiseks on vajalik, et käsi avaneks vabalt. Selle soodustamiseks on hea käsi silitada ja lõõgastada, et sõrmed vabaneksid rusikast. Mõnikord piilu, kas Sinu magava beebi käed on rusikas või mitte. Kui magaval beebil vajuvad magamise ajal käed väga harva rusikast lahti, võib tegemist olla suurenenud lihaspingega kätes ja õlavöötmes. Siinkohal on abiks lõõgastavad harjutused ja massaaž.

Kahekuuse lapse puhul võiks eelistada mänguasju, mis on lihtsa kujuga ja kontrastsete värvidega. Beebi taju ei suuda veel väikseid värvierinevusi eristada (näiteks pastelsed toonid) ning sama kehtib ka mänguasja kuju osas. Kirjud ja korrapäratu kujuga mänguasjad võivad hoopis last väsitada, sest koormavad liigselt lapse taju.

Lihtsuse printsiip kehtib ka mängukaare kohta. Lapse jaoks on mugavam, kui asetada mängukaarele rippuma üks ese korraga (selle asemel et panna igast võimalikust aasast midagi rippuma). Füsioterapeutidena soovitame panna mängukaarele rippuma üks mänguasi, mis on lapse suhtes keskel, et soodustada mõlema käe toomist keskjoonele, mis on aluseks tahtliku haaramise kujunemisele.

Kui väikelaps suudab hoida kõhuli olles pead, ei tähenda see, et lapse lihaskond on valmis toetuseta pead hoidma aluselt tõstes või püstises asendis kellegi süles. Kindlasti peaks väikelapse pead toetama nii sülle võttes, süles kui ka sülest pannes. Hea nipp on siinkohal võtta last sülle ja panna sülest ära läbi lapse küljele keeramise. Selliselt toimides, on lapsel lihtsam kaasata ka enda lihasjõudu pea tõstmiseks ja hoidmiseks.

Selleks et muuta igapäevased toimetused lapsega ühtlasi treeninguks ning tema lihaskonda arendavaks, võiks lähtuda mõttest “aita nii palju kui vaja, aga nii vähe kui võimalik”. Õiget tasakaalu abistamise osas aitab leida füsioterapeut.

Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid