Naisele

FysioPai teenuste hulka on lisandunud ainulaadne vaagnapõhjalihaste füsioteraapia. Teenus on suunatud täisealistele naistele. Oodatud on naised, kes planeerivad rasedust või on sünnitanud, samuti mittesünnitanud naised. Vaagnapõhjalihaste füsioteraapiast on abi ka naistele menopausi järgselt.

Teenust pakume hetkel vaid Tartus.

Mis on vaagnapõhjalihased ja mis on nende ülesanne?

Vaagnapõhjalihased on vaagnaõõnes asuvad lihased, mis mängivad naise elus väga olulist rolli. Vaagnapõhjalihaste peamiseks ülesandeks on vaagnaõõne organite (emakas, kusepõis jne) toestamine ning uriini ja rooja normipärane väljutamine ja kinnihoidmine. Lisaks sellele on vaagnapõhi oluline sünnitusel ja normaalse seksuaalvahekorra tagamisel.

Mis võib vaagnapõhjalihaste terviklikkust mõjutada?

Vaagnapõhjalihased töötavad reflektoorselt ühtse tervikuna. Rasedus, vaginaalne sünnitus, ülekaalulisus, rasvumine, menopaus, vaagnapiirkonna operatsioonid, korduv raskuste tõstmine jne võivad lihaste terviklikkust ja tööd häirida ning viia erinevate terviseprobleemide tekkeni.

Mis terviseprobleemid võivad tekkida?

Sagedasemad vaagnapõhjalihaste lõtvusest tulenevad terviseprobleemid on vaagnaõõne organite väljalangemine (prolaps) ning uriini- ja roojapidamatus. Ülepingest võivad tekkida vaagnavöötme valud, valulik seksuaalvahekord või muud kaebused.

Mis on vaagnapõhjalihaste füsioteraapia?

Vaagnapõhjalihaste füsioteraapia on igale naisele individuaalne, mis lähtub tema terviseprobleemidest ja eesmärkidest.

Esimesel kohtumisel selgitatakse vestluse, täpsustavate küsimuste ja spetsiaalsete testidega välja naise peamised terviseprobleemid ja püstitatakse eesmärgid. Teraapia võib sisaldada vaginaalset hindamist. Vaginaalne hindamine annab olulist infot vaagnapõhjalihaste seisundist, mis aitab kindlaks määrata terviseprobleemide täpsed põhjused. Oluline on rõhutada, et vaginaalne hindamine ei ole kohustuslik, sellest on võimalik loobuda või teenuse käigus oma meelt muuta.

Saadud info põhjal koostatakse individuaalne teraapiaplaan. Teraapia üheks osaks on nõustamine (kuidas oma terviseprobleemidega toime tulla, milliseid strateegiaid kasutada, kas ja milliseid  abivahendeid valida). Õpitakse tegema korrektseid vaagnapõhjalihaste pinguldamisi ning lõõgastusi, mis aitab taastada lihaste jõudu ning leevendada pingeid. Siinkohal on korrektne sooritamine on väga oluline, kuna vale pinguldamine võib terviseprobleeme hoopis süvendada. Igale naisele koostatakse ja õpetatakse selgeks individuaalne harjutuskava, et kodus iseseisvalt jätkata.

Kes teostab vaagnapõhjalihaste füsioteraapiat?

Vaagnapõhjalihaste füsioteraapiat viib läbi õppinud spetsialist Lisel Lilleste, kes on läbinud naiste vaagnapõhjalihaste füsioterapeutilise hindamise ja urineerimishäirete teraapia alase koolituse ja omab vastavat sertifikaati.

Lisainfo ja registreerimine info@fysiopai.ee