Üheksas elukuu – istumine

Selles artiklis kirjutame põgusalt, mida jälgida, kui Sinu laps õpib iseseisvalt istuma.

Reeglina siirduvad lapsed istuma käputamisasendist läbi külgiste, nö vajuvad ühele puusale. Lapse lihaskonna tasakaalustatud  arenguks on oluline, et laps siirduks istuma üle mõlema külje.

Kuna käputamine ning istumine on tihedalt omavahel seotud oskused, siis kasutavad mõned lapsed käpuliasendist otse taha nn W-asendisse minemist.  Kui märkad, et laps istub W-asendis, siis aita ja suuna last jalgade toomisel ette. W-asendis istumist peaks vältima, kuna selline asend mõjub puusa- ja põlveliigestele liialt koormavalt ning võib soodustab näiteks X-jalguse väljakujunemist.

Samuti on vaja pöörata tähelepanu lapse selja asendile istudes. Kui laps vajub istudes küüru, siis viitab see nõrkadele seljalihastele, mille tõttu on selja sirutamine lapsele raske. Seljalihaseid saab mänguliselt ja lõbusalt treenida näiteks fitballil. Istuvas asendis toetab seljalihaste aktiviseerimist lapsele mänguasjade ulatamine kõrgemalt.

Istuvas asendis hakkavad arenema lapse kaitsereaktsioonid ette, külgedele ning viimaks ka taha, see tähendab, et kui istuv laps tasakaalust välja viia, siis paneb ta käed põrandale, et vältida kukkumist. Nende reaktsioonide arendamisel on oluline osa istumistasakaalu kujundamisel.

Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid