Viies elukuu – ettevalmistused roomamiseks

Viiekuuse beebi oskused arenevad kiirelt ning selles vanuses on need peamiselt seotud kõhuliasendiga. Enamik beebisid on selleks vanuseks külili keeramise ja kõhuli pööramise juba omandanud, kuid kuna beebid arenevad kõik individuaalses tempos, siis on ka neid pisikesi, kes selle omandavad just sellel elukuul. Muuhulgas õpivad beebid viiekuuselt kõhuli olles ennast sirgetele kätele lükkama ja sealt edasi end paremale-vasakule ringitama ehk pivoteerima. Need oskused on olulised maailma edasiseks avastamiseks ning järgmiseks suuremaks verstapostiks – roomamiseks – ettevalmistumisel.

Sirgetele kätele toetuse arendamiseks võid lapse asetada kõhuli üle oma põlvede, kus tal on rohkem motivatsiooni end maapinnast eemale tõugata, sest väike ninake on vaja ju maast lahti saada. Selles asendis saab veel kahe käe koostööd ja keharaskuse ülekandmist õpetada, pannes mänguasja kord paremale, kord vasakule. See on omakorda oluline pivoteerimise ja hiljem ka roomamise omandamisel, sest mõlemad nõuavad käte vaheldumisi tõstmist aluselt.

Kõhuliasendis ringitamine arendab Sinu beebi kahe kehapoole koostööd, lisaks treenib laps nii ka oma kerelihaseid. Lapsevanemana jälgi, et laps pivoteeriks mõlemale poole võrdselt ja et ei tekiks ühe poole eelistust, mis võib mõjutada lapse kahe kehapoole ja lihaskonna edasist võrdset arengut.

Ringitamise õppimisel on beebi jaoks oluline toetuspind. Lapsel on lihtsam tegevust õppida tugeval ja siledal pinnal (näiteks nn puslematt) kui pehmel vaibal või tekil. Hiljem, pivoteerimisoskuse olemasolul ja selle edasisel treenimisel, saab tegevust raskemaks muuta just lapse pehmemale pinnale asetamisega (nt põrandal olevale vaibale või tegelustekile).

Kui beebi ei oska ise veel ringitades paremale-vasakule liikuda või teeb seda vaid ühele poole, saavad vanemad beebit huvipakkuva mänguasjaga meelitada. Kindlasti kiida oma last pingutuse eest ning mänguasjani jõudnud lapsel luba tal sellega pisut mängida, ta on selle ausalt välja teeninud.

Umbes viiendal elukuul hakkavad väikelapsed huvi tundma ka oma varvaste vastu ning võivad süvenenult ja pikalt selili olles nendega toimetada ja neid ka suhu viia. See näitab ilmekalt lapse tahtlike liigutuste ja oskuste arengut.

Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes pakuvad beebidele koduse füsioteraapia teenust Tallinnas ja Tartus.

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid