Kümnes elukuu – käeline tegevus

Selleks vanuseks on beebi juba varasemalt omandanud käelise tegevuse põhielemendid nagu esemete haaramine ja lahti laskmine, käest-kätte andmine ning suu juurde viimine. Nüüd on käes aeg, kus hakatakse avastama keerukamaid oskusi ning peenmotoorika (nagu käelist tegevust ja kõnet kutsutakse) areng saab sisse suurema hoo. Muidugi siinkohal rõhutaksime taaskord, et iga beebi areneb omas tempos ning lapsed võivad omandada oskusi mõningase nihkega, kuid 10. elukuu on siinkohal heaks kuldseks keskteeks.

Käelisi tegevusi on parim sooritada, kui mõlemad käed on vabad ning kümnendaks elukuuks on enamikel beebidel omandatud aktiivne istumisasend, mis võimaldab käsi vabalt kasutada. Nii avastavadki nad sellised vahvad oskused nagu asjade üksteise sisse asetamine ja välja valamine, plaksutamine, lelude kokku löömine, lehvitamine ja näpuga osutamine. Samuti hakatakse huvi tundma imepisikeste purukeste vastu, mis on heaks motivaatoriks pinsetthaarde (nimetissõrme ja pöidla koostöö) tekkel. Väga lõbus on ka asjade viskamine, nende otsimine ning uuesti viskamine. See on vahva lõputu ring, mis lõbustab Sinu pisikest kindlasti.

Tore on koos ka käed värviseks teha ja esimese kunstiteosed paberile panna, kuna värviste kätega patsutamine on väga lõbus! Lisaks tasuks kiirelt arenev käeline tegevus ühildada ka praktilisega ning pakkuda lapsele võimalusi eneseteeninduse esimeste oskuste omandamiseks. Alustada saab näputoidu pakkumisega ning samuti võiks tutvustada lusikaga ise söömist ning tassist joomist. Alguses võib asi tunduda vägagi kaootiline ja toit on absoluutselt igal pool mujal, kui pisikese sööja suus, kuid harjutamine teeb siinkohal kohe kindlasti meistriks.

Nüüd tasub hakata tutvustama ka natukene teistsuguseid mänguasju nagu klotsid ja kujundid. Järjest rohkem hakkab lapsi huvitama torni ladumine ja kujundite panemine õigesse auku. Raamatud on ka head abimehed, eriti need paksude lehtedega, millega on hea harjutada lehtede keeramist.

Kuna laps on nüüd liikuv ja haaramine aina osavam, siis tuleks ka silmas pidada, et kõik, mis on tema jaoks kättesaadav ja haardeulatuses, on talle põnev. Tasuks hoolikalt üle vaadata kõikide kappide ja riiulite sisud ning eemaldada, kõik, mis võiks olla Sinu pisikesele beebile kuidagi ohtlik.

Lisaks hakkavad end ilmutama ka esimesed sõnad, seega tasub hoolega kuulata, mis selle naeru ja lalina sees veel kuulda on!

Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid