Turvavarustus

Lapse turvavarustuse valimisest ja kasutamisest

Lapsevanema elu koosneb valikutest – üks tähtsam kui teine. Juba enne lapse sündi tuleks valida autosõiduks võimalikult turvaline varustus.

Kõigepealt tuleks välistada võõraste inimeste kasutatud turvavarustus. Kasutatult tasub osta vaid hea tuttava käest, kelle kohta on täpselt teada, et ta pole selle turvahälliga avariis osalenud, see on täiesti terve, kõik algselt kaasasolevad osad, pehmendused jms on olemas, samuti on vajalik kasutusjuhend. Tasub ka uurida tootmisaega, et turvavarustus ei oleks aegunud. Seda kõike on väga raske kindlaks teha, nii et kindlam on suunduda poodi.

Poes võtab valik silme eest kirjuks, nii et alustuseks tuleks kodus eeltööd teha. Tänapäeval testivad turvavarustust erinevad riigid ja organisatsioonid (ADAC, ÖEMTC, Autoliitto jne). Üldine reegel on selline, et kui nendes testides ei esine, siis ära osta. Eestis ei teostata mingisugust kontrolli müüdava turvavarustuse üle, nii et  poodidest ja internetist võib leida ka selliseid, mis ei vasta nõuetele ja on isegi EL-is keelatud.

Pärast seda, kui sobilik turvahäll ostetud, on veel olulisem seda õigesti kasutada. Siin aitab kasutusjuhend. Turvahälli/-tooli rihmad peavad olema võimalikult tihedalt lapse keha vastas, seega tuleb välistada kõik paksud vatiini või sulgi sisaldavad riided, vajadusel kasutada soojakotti, tekki vms. Turvarihmad (seljaga sõidusuunas) peavad jooksma kas lapse õlgadega tasa või kuni 2 cm altpoolt. Rihmapehmendused pannakse sinna, kuhu kasutusjuhendis on ette nähtud. Vastsündinusisu ja muid kaasasolevaid lisasid ei tohi oma äranägemise järgi eemaldada – kõik on osa turvalisusest. Lisaks lapse õigele kinnitamisele on oluline kinnitada ka turvahäll õigesti autosse. Vastsündinu jaoks sobiv kaldenurk on 45 kraadi, suurema lapse puhul kuni 30 kraadi. Turvahäll kinnitatakse alati seljaga sõidusuunas ja see on enamasti kasutatav kuni 13 kg või u 80 cm pikkuseni. Turvahäll on väike siis, kui pea on äärega tasa, jalad võivad üle serva olla. Turvahäll võiks lapse füüsilise arengu huvides jääda kasutamiseks ainult autos, aga kui seda väljaspool autot kasutada, siis tuleb hoida turvarihmad kinnitatult, et laps oleks õiges asendis ja hingamisteed vabad.

Peale turvahälli peaks järgmine valik olema seljaga sõidusuunas kasutatav turvatool, neid soovitatakse kasutada isegi kuni 4-aastaseni (kasutusjuhendis on kirjas, kas võib SSS kuni 13, 18 või 25 kg). Niipidi on avariisse sattudes vigastuste oht isegi 5 korda väiksem kui näoga sõidusuunas. Nende toolide puhul tuleb samuti jälgida, et rihmad ei oleks lapse õlgadest ülevalpool. Kui valida näoga sõidusuunas kasutatav tool, siis vastupidi – turvarihmad kas lapse õlgadega tasa või kuni 2 cm ülevalpool.

Rihmadega toolist veidi turvalisem variant on löökpadjaga tool – siin on oluline jälgida, et laps ei oleks liiga lühike/pikk. Kuigi lubatud alates 9 kg, siis pikkust peaks olema vähemalt u 85cm. Löökpadi ei kaitse last, kui ulatub lõuani, ega ka siis, kui katab ainult kõhtu. NSS tooli puhul tuleb jälgida ka seda, et tooli ja eesistuja seljatoe vahel oleks piisavalt ruumi – et avariis ei lendaks laps vastu seljatuge. SSS tooli puhul määrab kasutusjuhend selle, kas tool peab toetuma vastu eesistuja seljatuge või peab vahe jätma.

Järgmise grupi tool tuleb kasutusele võtta siis, kui laps on 18 kg täis, pea on praeguse turvatooli servast üle (kui kasutusjuhend nii ütleb) või rihmad jooksevad õlgade tagant. Kaalu peab olema vähemalt 15 kg ja vanust u 4 aastat. Turvavööiste eeldab ka vaimset küpsust – laps peab suutma toolis paigal istuda, mitte kummardama ettepoole jne. Turvavööistme peatugi peab enamasti olema sellisel kõrgusel, et peatoe alumise serva ja lapse õla vahele mahub 2 sõrme. Tool peab suunama auto turvavöö lapse kaelalt ja kõhult rinnaku ja reite peale, seega turvavöö jookseb suunajate ehk “sarvede” alt. Turvavööistet saab kasutada kuni 36 kg, vajalik on see seni, kuni laps on piisavalt pikk, et auto turvavöö jookseks õigest kohast, seega tasuks valida võimalikult kõrge seljatoeosaga tool. Ilma seljatoeta istumisalused jäägu viimaseks variandiks, need ei paku lapsele avariis erilist kaitset.

Ühe grupi turvatooli tuleks kasutada võimalikult kaua, sest iga samm edasi on samm tagasi turvalisuses.

Lisainfot saab turvatool.blogspot.com.ee.

Teksti koostas Kaisa Kullamaa