Beebi esimene elukuu- mida jälgida?

Esimene elukuu toob endaga kaasa kohanemise, nii beebile kui ka vanematele. Laps veedab suurema osa oma päevast magades, keskmiselt 16 tundi ööpäevas, mis on oluline, et tema närvisüsteem saaks rahulikult areneda ja kohaneda uue maailmaga. See on ka sünnitusjärgselt emadele taastumise aeg, kus uni ja puhkamine
mängivad olulist rolli.
Nahk-naha kontakt ja turvatunne

Nahk-naha kontakt lapse ja vanema vahel aitab tugevdada sidet ja pakkuda beebile turvatunnet. See lähedus, eriti esimestel elunädalatel, on oluline lapse emotsionaalse arengu toetamiseks. Toitmise aeg on ideaalne hetk selliseks kontaktiks, kuid ka isad saavad siin aktiivselt osaleda, pakkudes beebile oma lähedust ja toetust.

Füüsiline areng ja magamisasendid

Esimese elukuu jooksul ei arene beebi füüsilised oskused veel kiiresti, kuna ta alles kohaneb väliskeskkonna ja gravitatsiooniga. Oluline on hoida tema keha, eriti pead, hästi toetatuna, kuna lihaskond on alles nõrk ja luustik pehme.

Kolju lamenemine ehk pea kuju ebaühtlane lamenemine võib tekkida, kui laps magab pidevalt ühel ja samal küljel. Selle vältimiseks soovitame asetada last vaheldumisi mõlemale küljele ja jälgida, et ta ei eelistaks ainult ühele poole vaatamist. Samuti tasub beebit erinevates asendites kanda ja pakkuda talle ärkveloleku ajal mitmekesist liikumist.

Ennetavad sammud pea lamenemise vältimiseks

Magamisasendi vaheldumine: Aseta laps vaheldumisi ühele ja teisele küljele, jälgides ka tema peaasendit.

Kandmistehnikate mitmekesisus: Kasuta erinevaid kandeviise, et vältida pidevat survet koljule.

Pea asendi jälgimine ärkvelolekus: Veendu, et laps ei eelistaks pidevalt ühte külge, kuna see võib soodustada kolju lamenemist.

Kohanemisperiood on ühtlasi aeg, mil lapsevanemad saavad oma beebit tähelepanelikult jälgida ja vajadusel pöörduda nõu saamiseks perearsti või füsioterapeudi poole. Kolju lamenemist on sageli võimalik varakult märgata ja lihtsate sammudega ennetada.

Kui Sul on küsimusi või vajad täiendavat nõu, võta julgelt ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes pakuvad motoorse arengu konsultatsioone beebidele ja väikelastele.

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid

Eelmine
Ohumärgid beebi arengus (4-6 elukuu)
Järgmine
Pilkkontakt ja pea Hoidmine keskjoonel selili

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: