Pilkkontakt ja pea Hoidmine keskjoonel selili

Beebi arengu esimestel kuudel mängivad suurt rolli tema visuaalsed ja motoorsed oskused, sealhulgas pilkkontakti hoidmine ja pea keskjoonele toomine selili asendis. Need olulised oskused aitavad kaasa üldisele neuroloogilisele arengule ning soodustavad beebi sotsiaalset ja füüsilist arengut.

Millal oskused kujunevad?

Pilkkontakt: Pilkkontakti tekkimist beebiga võib täheldada tavaliselt esimesel elukuul. Alguses suudab beebi keskenduda lühikeseks ajaks ja peamiselt emotsionaalsetele stiimulitele, nagu vanemate näod. Põhjus on otseselt seotud sellega, et beebi nägemine on sünnijärgselt udune ja ta suudab selgelt näha ainult umbes 20–30 cm kaugusele – see on vahemaa, mille ulatuses ta näeb ema nägu imetamise ajal. Esimesel elukuul reageerib beebi pigem liikuvatele objektidele ja kontrastsetele kujunditele. Teise ja kolmanda elukuu jooksul muutub lapse nägemine selgemaks ja ka pilkkontakti hoidmine teadlikumaks ja pikemaks.

Pea keskjoonel hoidmine: Teise elukuu lõpuks suudab beebi hoida oma pead keskjoonel, kui ta on selili. Kui beebi suudab hoida oma pea keskjoonel selili olles, näitab see, et tema kaela ja kehatüve lihased on tugevnemas, mis on oluline järgmiste oskuste kujunemiseks. Lisaks soodustab pea keskliinil hoidmine beebi keha sümmeetrilist arengut ja aitab vältida ühe kehapoole eelistamist.

Soodustavad tegevused:

Pilkkontakti arendamine: Vaata beebile silma, hoia teda süles ja räägi temaga rahulikult. Nägude pealt õppimine on beebile loomupärane ning silmsideme hoidmine aitab tema ajul areneda ning tugevdada emotsionaalset sidet.

Pea keskjoonel hoidmise soodustamine: Selili asendis on mängukaarest väga palju abi, et soodustada beebi pea hoidmist keskjoonel. Kui paned last mängukaare alla mängima, siis jägi, et kaarelt ripuks üks mänguasi, mis on lapse suhtes keskel. Lihtsustatud kõhuliasendid aitavad samuti beebi kaela- ja õlalihaseid tugevdada, et ta suudaks oma pead paremini kontrollida.

Kui Sul on küsimusi või vajad täiendavat nõu, võta julgelt ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes pakuvad motoorse arengu konsultatsioone beebidele ja väikelastele.

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid



Eelmine
Beebi esimene elukuu- mida jälgida?

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: