Milliseid mänguasju valida?

Beebi arengu igas etapis on mänguasjad olulised tööriistad motoorsete ja kognitiivsete oskuste arendamisel. Esimestel elukuudel sobivad kontrastsed ja kergesti haaratavad lelud, hiljem aga mänguasjad, mis soodustavad pööramist, roomamist ja käputamist. Kui laps hakkab istuma ja käputama, muutuvad mänguasjad suuremaks ja keerukamaks, pakkudes rohkem väljakutseid. 

Kindlasti oled vanemana märganud, et mitte kõik mänguasjad, mida lapsele ostetakse või kingitakse, ei saa tema täit heakskiitu. Tihti juhtub, et kallihinnalise mänguasja asemel eelistab laps hoopis köögikapist leitud visplit.

Tuginedes oma kogemustele nii ema kui füsioterapeudina, jagame mõned soovitused, millised mänguasjad sobivad lapsele erinevates arenguetappides:

0-3 elukuud
Esimestel elukuudel areneb lapse nägemismeel, mistõttu on tal kergem eristada kontrastseid ja selgepiirilisi kujusid. Samal ajal hakkab arenema tahtlik haaramine. Kergelt krabisevad või kõrisevad lelud võivad aidata beebi tähelepanu köita, kuid vältige liiga valjuhäälseid mänguasju, kuna beebide kuulmine on terav. Mänguasi peaks olema kerge, et see ei libiseks lapse väikestest sõrmedest ning ei lõpetaks kogemata tema põsel. Esimesteks mänguasjadeks sobivad hästi lihtsad, näiteks punased või sinised närimisrõngad. Samuti on looduslikest materjalidest lelude käeshoidmine sageli soojem.
Mängukaared, mille külge saab mänguasju riputada, on samuti suureks abiks.

4-6 elukuud
Selles vanuses õpivad beebid pööramist, kõhuli mängimist ja mõni juba ka roomamist. Kuna nende tegevuste toimumispaik on põrand, peaksid mänguasjad olema madalad ja kergesti haaratavad. Arvestage, et kõik läheb suhu! Lapsele meeldib uurida tasakaalu säilitavaid mänguasju ja roomamist soodustavad kergelt liikuvad lelud, näiteks ratastega siilid või ussid, pakuvad suurt rõõmu.

7-9 elukuud
Selles vanuses hakkavad paljud lapsed käputama ja istuma. Mänguasjad võivad nüüd olla suuremad ja keerukamad, näiteks laulvad lelud, mida on põnev jälitada. Käputamist saab ergutada liikuvate autode või pehmete kaisukaru jälitamisega. Samuti on selles vanuses lapsele huvitavad tegevused, mis nõuavad täpsemat käelist koordinatsiooni, nagu tornide ladumine või asjade üksteise sisse panemine. 

10-12 elukuud
Enamik lapsi püüab selles vanuses püsti tõusta ja teha esimesi samme. Käimistoe valikul soovitan valida mudel, millel on pidurid või rataste liikumiskiiruse reguleerimise võimalus. Lapsi hakkavad nüüd huvitama mänguasjad, mis nõuavad probleemide lahendamist, nagu kujundite sobitamine või tornide ladumine. Käeline osavus areneb kiiresti ning sageli pakuvad huvi mänguasjad, kus saab kruve ja mutreid keerata.

12+ elukuud
Paljud lapsed hakkavad kõndima või on kohe seda õppimas. Suured lemmikud on õhupallid, mis pakuvad võimalust elutoa muutmiseks lõbusaks mänguväljakuks. Aastased lapsed on juba üsna osavad ja sageli söövad näputoitu. Nüüd sobivad neile keerukamad käelised tegevused, nagu suurte nuppudega pusled ja ksülofonid.

Kutsu FysioPai füsioterapeudid enda beebiga võimlema!

Eliia Laats ja Monika Mets

FysioPai füsioterapeudid


Eelmine
Koduse keskkonna mõju lapse füüsilisele arengule
Järgmine
5 soovitust lapse esimeste jalanõude valimisel

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: